5 سوالی که در مصاحبه ی کاری نباید پاسخ دهید و دلیل آن Job Interview

مصاحبه های کاری از مواردی هستند که نقش تعیین کننده ای دارند، هم برای استخدام کننده و هم برای متقاضی تا تصمیم بگیرند قصد همکاری بایکدیگر را دارند یا خیر.

منبع عکس #

حتی بعد از مصاحبه ها می توان تا حدودی به هوشمندی مسئول مصاحبه ، و سواد او در امور مدیریت انسانی، روانشناسی و از همه مهمتر مدیریت پی برد.

معمولا افراد تازه کار در مصاحبه ها به اشتباه خود را ملزم به پاسخ به همه ی سوالات می دانند بسیار پیش آمده که دوستانم بعد از مصاحبه با من تماس گرفته اند و اظهار ناراحتی کرده اند و یا سال ها بعد همکاری ذکر کرده در فلان مصاحبه فرد مصاحبه کننده اطلاعاتی بی ربط از او خواسته که بعدا فهمیده که در واقع مشاوره ای رایگان از او برای انجام دوره ی خاصی کسب کرده است. و یا همکارانی را می شناسم که بارداری خود را نه در آرامش بلکه در استرسی بسیار زیاد از مخفی کاری یا وحشت از کنار گذاشته شدن گذرانده اند. و یا مصاحبه هایی که در شرکت های ناشناس صورت گرفته است و سوالاتی توهین آمیز که لازم است مصاحبه شوندگان در رفتن به این مکان ها حتما با یک همراه باشند.

 

در کتاب آلق اِگو، فصل دوم (Alter Ego +, Dossier 2) مطالب بسیار جالبی راجع به رزومه، سوالات و موسسات مشاوره در این زمینه خواندم.

و اما امروز در یکی از سایت هایی که از مشاوره های بازاریابی اش همیشه استفاده کرده ام مطالب خوبی در مورد سوال هایی که نباید پاسخ دهید خواندم که ممکن است به کارتان بیاید.

هرچقدر هم کوشا باشید گاهی در مصاحبه به فرد مصاحبه کننده سعی میکند شما را از ریشه قطع کند و گاهی خطوط قرمز را رد می کند، گاه به عمد و گاه کاملا سهوا. برخی از سوالات نه تنها در یک مصاحبه ی کار مناسب نیستند بلکه برخی از آن ها حتی غیر قانونی اند.

در اینجا شما 5 سوال غیر قانونی را با هم می خوانیم:

1- سن شما چند سال است؟

مصاحبه های شغلی در مورد تجربه و تحصیلات شما هستند، پرسش در مورد سن شما مناسب نیست و مصاحبه کننده ها از این کار منع می شوند.این را پینار اوزلیک و کامرون اتکینسون از سایت سوپر کریرز می گویند.

به علاوه این که قانون حمایت از کارکنان می گوید: هیچ فردی نباید برای داشتن سن بالا از رسیدن به شغلی منع شود.

 

در مواجهه با این سوال شما می توانید از پاسخ آن خودداری کنید و یا با شوحی بگویید ” سن من یک راز است اما انقدر بزرگ هستم که بتوانم برای شما کار کنم”

2- شما بچه دارید و یا آیا قصد بچه دار شدن دارید؟

این سوالی کاملا شخصی است اما از 75 درصد خانم ها پرسیده می شود، و در واقع به طور ضمنی از آن ها می خواهد که زندگی خود به عنوان مادر را به آینده موکول کنند.

لئال می گوید ” آنها حتی اگر بخواهند بدانند شما باردارید، باردار خواهید شد و یا بچه دارید، این به آن ها مربوط نیست، شما تحت حمایت قانون هستید”

3- آیا شما ازدواج کرده اید؟

اینکه شما ازدواج کرده اید یا خیر نیز سوالی است که به آن ها مربوط نمی شود.

( توضیح :  و متاسفانه نشریه های زرد به ظاهر خانوادگی و یا برنامه های تلویزیونی همچون دور همی که قبح پرسش سوالات را می شکنند  و حتی در مورد چرایی نیز سوال می پرسند نیز از مواردی است که باعث عدم آگاهی افراد نوجوان و یا حتی مسن از حقوق خود می شود و لازم است توجه کرد که جلسه ی مصاحبه یک جلسه ی رسمی است و نه جلسه ی تبلیغاتی و یا تفریحی )

4. پدر یا مادر شما از چه کشوری هستند؟

این نیز از سوالاتی است که  خارج از محدوده ی مجاز است

در پاسخ به این سوال می توانید در مورد این صحبت کنید که کجا زندگی می کنید و یا به مصاحبه کننده بگویید که با این سوال راحت نیستید.

5. حقوق شما در شغل قبلی تان چقدر بود؟

خیلی از مصاحبه کنندگان از حقوق قبلی شما ، ایالت و شهر کار قبلی شما می پرسند در صورتی که این پرسش قانونی نیست. زنان 20 درصد کمتر از مردان حقوق دریافت می کنند و اگر مبنای حقوق بر اساس حقوق قبلی باشد این فاصله بیشتر خواهد شد.

در چنین مواردی شما به جای صحبت در مورد حقوق قبلی به توقعاتتان در مورد حقوقتان در این کار صحبت کنید.

حقوق خود  در مورد نامناسب بودن پرسش شدن در این موارد را بشناسید :

سن / وضعیت زندگی (مجرد، متاهل، مطلقه …) / ملیت پدر و مادر / نژاد / قومیت /  تمایلات جنسی / دین / ناتوانی

( توضیح  لازم است توجه کنید که متن ترجمه شده از منبعی خارجی است و قطعا با موارد کشور ما تفاوت هایی دارد،  اما این به این معنی نیست که این مطالب همه در خارج رعایت می شود و هدف آگاهی دادن است، مثلا در مورد میزان حقوق در کانادا برای خانم ها میزان کمتری در نظر گرفته شده است، غالبا در آگهی های تبلیغاتی ایران شرایطی همچون سن کمتر از مقداری خاص، مجرد بودن برای خانم ها دیده می شود که منطبق بودن آن با قوانین نیاز به تحقیق دارد  اما به هر حال دانستن حقوق افراد در مراجعه به پزشک، شرکت و … از وظایفی است که برای آرامش خودمان باید انجام دهیم.  پیگیری نامناسب بودن سوالات پرسیده شده در موسسات دولتی گاهی راحت تر از شرکت های ناشناس و کوچک است اما در مورد نحوه ی گزارش آن نیاز به راهنمایی است.   )

منبع #

نویسنده: حدیث

نوشته های از مطالعات روزانه ام در هنر، علم و تکنیک | بُن - پُم به معنای سیب خوب است | حدیث هستم، فیلمسازی انیمیشن کوتاه، توسعه ی وب سایت، و عکاسی، نوشتن و تدریس و سخنرانی کارهایی است که مشغول آن هستم | ارشد انیمیشن دانشگاه هنر، کارشناسی نرم افزار شهید بهشتی |در بُن-پُم نو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *