ماشین موسیقی تیله ای (ماربل ماشین)

داستانِ شنیدن از مارتین مولن خیلی ساده بود: یک روز که مشغول دیدن تلویزیون بودم کلیپی توجه من را به خودش جلب کرد بلافاصله در اینترنت جستجو کردم و پیدایش کردم: مارتین مولن و ماشینش

 

اما داستان این ویدئو: مارتین مولن یک سوئدی است،  او در پادکستی تعریف می کرد که در دوران دبیرستان این که در آن جا سراغ موسیقی بروی، چیز خیلی عجیبی بود  اما او به سراغش رفت، و گروه وینترگاتان، را با دوستانش تشکیل دادند.

Inline image

مارتین به ماشین های موسیقی علاقه مند بود و ویدئوهای زیادی از ماشین های موسیقی که در موزه speelklok نگه داری می شدند ساخت . بعد از آن مارتین شروع به ساخت ماشین موسیقی تیله ای کرد. «ماشین موسیقی تیله ای چیز جدیدی نیست» این را مارتین در پادکست گفت، اینکه از آن ها الهام گرفته و طراحی کرده.

مارتین هر هفته از مراحل کار تولیدش فیلم تهیه می کرد و در نهای که این ویدئو را از نواختن نهایی آن ضبط کرد  بازدید بالایی داشت. این ماشین به همان موزه ای که به او از نظر مالی و اطلاعاتی کمک کرده بود داده شد .

Inline image

 

مارتین حالا دیگر سعی در ساخت  نسخه ی جدیدی از ماشین تیله ای اش کرد.  تا با ماشین بهتر و دقیق تری تورهای کنسرت را برگزار کنند.

او در ویدئوهای جدیدترسری چهارشنبه ها با وینترگاتان، از تجهیزات پیچیده و گران قیمتی مثل دستگاه های سی ان سی، پرینت سه بعدی استفاده می کند  در مورد منابع مالی این کار برایم کنجکاوی پیش آمد  خصوصا که خودش اهل تجارت نیست و سبک زندگی متفاوتی دارد. درآمد مارتین، با توجه به تعداد بازدید های بالا، اول از در آمدی بود که یوتیوب به تولید کنندگان ویدئو می دهد ( اگر فردی ساکن خارج از ایران باشد و حساب بانکی داشته باشد اتصال حساب کار سختی نیست اما  صبور بودن و چند ماه کار خلاقانه لازم است )   جالب این که مارتین هیچ موقع پیشنهاد اسپانسری شرکت های بزرگ را قبول نکرد و اصرار به رایگان بودن ویدئو ها برای همه داشت و بعد از آن که یوتیوب دکمه ی اسپانسر را به پروفایل ها اضافه کرد، مارتین گفت که نیمی از درآمدش از یوتیوب را از اسپانسرهایش در یوتیوب دارد.

مارتین به طراحی سه بعدی ماشین پرداخت، پرینت سه بعدی کرد، و همچنان می سازد.

او به فرانسه رفت و در کارگاهی دوراز شهر و در وسط جنگل کار میکند.

Inline image

 

چیزی که برای من و شاید برای خیلی دیگر جذاب است اینکه او در این سری سعی می کند بیشتر و بیشتر خودش دست به آزمون شود و مثلا اگر نیاز به جوشکاری هست وسایل  جوشکاری را تهیه می کند و از مراحل تست و یادگیری و خطا فیلم می گیرد. در ماشین جدید سعی دارد از همه چیز حتی خطاها و شکست ها فیلم بگیرد و این همان چیزی است که برای همه جذاب است.

Inline image

و در واقع پروژه ای که می سازد open sourceاست . این روحیه خیلی جذاب است ساخت پروژه ای متن باز یعنی تمام مراحل ساخت پروژه رایگان، گام به گام وهفته به هفته در اختیار همه است و یادگرفتن مراحل  مختلف نیز از ویدئوهای دیگران در مورد نجاری، جوشکاری، مدل سازی سه بعدی، رندر،  محاسبات مغناطیس و … و مصاحبه های ویدئویی است. جامعه ی یوتیوب جامعه ی جالبی است هرکس کاری میکند و در اختیار دیگران قرار می دهد دیگران استفاده می کنند و چرخه ادامه دارد و در این وسط افراد علاقه مند  یا صاحبان کسب و کارهای بزرگ حمایت می کنند.

الان نزدیک 4 سال هست که مارتین روی ماشین تیله ای کار می کند و آماده شدنش نزدیک شده ماشین جدید خیلی دقیق تر است و همه چیزش از قبل مدلسازی شده.

ماشین ها ! به نظر می رسد  ماشین ها دوباره دارند زنده می شوند. موافقید؟

ماشین های رمزنگاری!   که دارند با لگو بازسازی می شوند

Inline image

  ماشین های انیمیشن ! مثل فونوترپ های سه بعدی

Inline image

منبع: وبلاگ-مجله بن پم ، نوشته حدیث ملکی (فیلمسازانیمیشن، عکاس،مصورساز اطلاعات)

نویسنده: حدیث

بُن پُم:نوشته هایی از مطالعات روزانه ی حدیث در هنر، علم و تکنیک | مهارت ها: عکاسی، انیمیشن دوبعدی و استاپ موشن، برنامه نویسی CSS و مصورسازی اطلاعات و نوازندگی سه تار |دانشجو و هنرجوی دوره های آنلاین ویدئویی، کارشناس ارشد انیمیشن دانشگاه هنر، کارشناسی نرم افزار شهید بهشتی |

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *